FILMOGRAPHY – DIGITAL GRADING

Feature Film / Short Film / TV Series / Documentaries

2024
Ronja Rövardotter S01
– Dir: Lisa James Larsson, DoP: Frida Wendel (Netflix series 6x45min)
Hov1 4-ever
– Dir/DoP: Hov1, Henrik Hansson (Concert film)
Ur mörkret
– Dir: Philip W. da Silva, DoP: Nils Eilief Bremdal-Vinell (Feature film)
Det kunde varit vi – Dir: Björn Tjärnberg and Rebecca Brander, DoP: Björn Tjärnberg and Linn Marnfeldt (Documentary)
Generation C – Dir: Andrew Carter, DoP: Craig Hastings (Documentary series 4x45min)

2023
En helt vanlig familj
– Dir: Per Hanefjord, DoP: Gustav Danielsson (Netflix series 6x45min)
Syndabocken – Dir: Axel Petersén, DoP: Josua Enblom (Feature film)
Nelly Rapp – Dödens spegel
– Dir: Johan Rosell, DoP: Malin Gutke (Feature film)
Pushing – from Rättvik to California
– Dir: Christopher Sanitate, Dir/DoP: Klas Hjertberg (Documentary)
Forever –
Dir: Anders Hazelius, DoP: Erik Persson (Feature film)
Thunder in my heart S02 –
Dir: Lovisa Sirén, Maria Eriksson and Amy Deasismont, DoP: Annika Aschberg, Kristoffer Jönsson (Viaplay series 8x30min)
Unleashing the dragon – Dir: Erik Stenborg, DoP: Gustav Sandegård, Alex Lindén (Viaplay documentary)
Dogborn – Dir: Isabella Carbonell, DoP: Maja Dennhag
Själen för fan – Dir/DoP: Stefan Jarl (Feature film)
She grew up at midnight – Dir: Jeanett Espedahl, DoP Roy Rossovich (short film)
Åsnelandet –
Dir: Bahar Pars, DoP: Annika Aschberg (short film)
Paris, Tumba – Dir: Matti Johansson, DoP: Teodor Lundqvist (short film)

2022
Tack för senast! – Dir: Moa Gammel, DoP: Göran Hallberg
Spelskandalen –
Dir: Patrik Eklund / Jens Östberg, DoP: Simon Rudholm / Linus Eklund
Cell 8
– Dir: Johan Brisinger, DoP: Benjam Orre
Tystnaden i Sápmi
– Dir: Liselotte Wajstedt
Blue hour –
Dir: Alexandra Redwood, DoP: Alejandro Resendez (short film)
Löftet
– Dir/DoP: Andrea Grettve
Hamilton S02
– Dir: Erik Leijonborg / Per Hanefjord, DoP: Calle Persson / Linus Eklund
Mäklarna S03 – Dir: Patrik Eklund, DoP: Simon Rudholm

2021
Shop
– Dir: Jesper Klevenås, DoP: Shazi Özdemir
Mäklarna S02
 – Dir: Patrik Eklund, DoP: Simon Rudholm
Världens vackraste pojke 
– Dir: Kristina Lindström & Kristian Petri, DoP: Erik Vallsten
Guds blick
– Dir: Bahar Pars, DoP: Gabriel Mkrttchian (short film)
Saga – Dir: Matti Johansson, DoP: Theodor Lundqvist (short film)
Den japanska illusionen – Dir: Johan Jan Jonason, DoP: Christian Haag (short film)
Thunder in my heart S01
– Dir: Anders Hazelius / Sanna Lenken, DoP: Ragna Jorming / Erik Persson
Brevfilmen – Dir/DoP: Stefan Jarl
Folly – Dir: Hugo Lilja, DoP: Benjam Orre (short film)
Finito – Dir: Patrik Eklund, DoP: Simon Rudholm (short film)

2020
Prio 1 – Dir: Mats Ågren, DoP: Camilla Skagerström
Fullt hus S01 – Dir: Leif Lindblom, DoP: Olof Johnson
Box 21 – Dir: Mani Maserrat, DoP: Benjam Orre
Catwalk – Från Glada Hudik till New York – Dir: Johan Skog, DoP: Björn Tjärnberg

2019
Jag kommer hem igen till jul – Dir: Ella Lemhagen, DoP: Anders Bohman
Ring Mamma – Dir: Lisa Aschan, DoP: Linda Wassberg
Lilla Olle – Dir: Julia Thelin, DoP: Jonas Alarik (short film)
Swedish sin – A Viaplay Original. 5-part docu series. Dir: Jasper Lake, DoP: Camilla Skagerström
The pink triangle – Dir: Camille Trombetti, DoP: Sofia Melander (short film)

2018
Den blomstertid nu kommer – Dir: Crazy Pictures, DoP: Crazy Pictures
Maria Wern S07 – Dir: Erik Leijonborg, DoP: Calle Persson
Jauria – Dir: Pedro Pío, DoP: Sofia Oggioni (short film)
Close to Mont-Saint-Michel – Dir: Erik Lindeberg, DoP: Erik Vallsten, Edvard Stokstad (short film)
Yustinas hämnd – Dir: Isabella Carbonell, DoP: Karin Stenwall (short film)
Person non grata – Dir: Philip W. da Silva, DoP: Bo Pärletun (short film)
Mellanrum – Dir: Oskar Willers, DoP: Shazi Özdemir (short film)
Jag ser dig – Dir: Ville Gideon Sörman, DoP:  Sebastian Danneborn (short film)
Vi finns kvar – Dir: Alexander Rönnberg, DoP: Erik Ericsson (short film)
Innan vintern kommer – Dir: Stefan Jarl, DoP: Philip Øgaard
Akvarium – Dir: Yvonne Tomasen, DoP: Peter Mokrosinski (short film)
Euphoria – Dir: Lisa Langseth, DoP: Rob Hardy (additional grade)
A self-deluded man – Dir: Andreas Alfredsson, DoP: Roy Rossovich (short film)
Martyren – Dir: Ahmed Abdullahi, DoP: Johan Hannu (short film)
Fuck You – Dir: Anette Sidor, DoP: Marcus Dineen (short film)
Guds tystnad – Dir: Lisa Aschan, DoP: Linda Wassberg (short film)

2017
Alex S01 – A Viaplay Original. EP1-3 Dir: Alain Darborg, DoP: Benjam Orre, EP4-6 Dir: Manuel Concha, DoP: Jens Jansson
Shedding skin – Dir: Yumna Al-Arashi, DoP: Pauline Maroun (short film)
Varg – Dir: Frida Kempff and Erik Andersson, DoP: Pia Lehto (short film)
What a circus – Dir: Lotte Svendsen, DoP: Peter Mokrosinski
The Gale parallax – Dir: Rushema Vinberg, DoP: Roy Rossovich

2016
Selmas saga – Julkalendern 2016 – Dir: Per Simonsson och Stefan Roos, DoP: Johan Phillips
Mammor S01 – Dir: David Sundin, DoP: Ulrik Pegelow och Pär Eliasson
Till drömmarnas land – Dir: Victor Lindgren, DoP: Rasmus West (short film)
Älskade unge – Dir: Frida Kempff, DoP: Sophia Olsson (short film)
Miranda – En politiker blir till – Dir: Mats Ågren, DoP: Camilla Skagerström
Hold me down – Dir: Niclas Gillis, DoP: Steve Annis (short film)
Orions ögon – Dir: Kicki Kjellin, DoP: Ragna Jorming (short film)
Vamizi – Cradle of coral – Dir: Mattias Klum
Finaste familjen S01 – Dir: Staffan Lindberg, DoP: Andreas Wessberg
Maria Wern S06 – Dir: Erik Leijonborg, DoP: Calle Persson
Birkebeinerne – Dir: Nils Gaup, DoP: Peter Mokrosinski

2015
Homo Narrans – Henning Mankells ”testamente”, Dir: Stefan Jarl, DoP: Joakim Jalin
Noni och Elizabeth – Dir: Nanna Blondell, DoP: Lisabi Fridell (short film)
Sommarnatt – Dir: Jonas Selberg Augustsén, DoP: Anders Bohman (short film)
Hingsten – Dir: Ninja Thyberg, DoP: Sophie Winqvist Loggins (short film)
Mammor – Pilot, Dir: David Sundin, DoP: Johan Helmer, Simon Vallin
Debut – Dir: Anette Sidor, DoP: Kristoffer Jönsson (short film)
Man utan riktning, Dir: Johannes Stjärne Nilsson, DoP: Charlotta Tengroth (short film)
Cirklar, Dir: Frida Kempff, DoP: Niels Thastum, Pia Lehto, Camilla Skagerström, Tobias Höiem-Flyckt, Sophie Winqvist (short film)
Rinkebysvenska, Dir: Bahar Pars, DoP: Teitur Ardal (short film)
Stoerre Vaerie / Norra Storfjället, Dir: Amanda Kernell, DoP: Petrus Sjövik (short film)
Muhazir – The Refugee, Dir: Asad Sikandar, DoP: Ravikant Reddy (short film)
Beck – Familjen, Dir: Mårten Klingberg, DoP: Jan Jonaeus
Beck – Rum 302, Dir: Mårten Klingberg, DoP: Jan Jonaeus
Miraklet i Viskan, Dir. John Olsson, DoP: John Olsson

2014
Glassdukkene, Dir: Nils Gaup, DoP: Peter Mokrosinski
Kraftidioten, Dir: Hans Petter Moland, DoP: Philip Øgaard
Kicktorsken, (TV Documentary) Dir: Mani Maserrat, DoP: Mani Maserrat and Andréas Lennartsson
Kule kidz gråter ikke, Dir: Katarina Launing DoP: Linus Eklund
Ceasar, Dir: Jimmy Olsson, DoP: Frida Wendel (short film)

2013
Den fördömde S02 (Miniseries), 2x90min, SVT, Dir: Jörgen Bergmark (part 3) and Leif Magnusson (part 4), DoP: Erik Molberg Hansen
Återträffen, Dir: Anna Odell, DoP: Ragna Jorming
Morden i Sandhamn S03 (TV series), Dir: Mattias Olsson and Niklas Ohlson, DoP: Trolle Davidson
Tyskungen, Dir: Per Hanefjord, DoP: Marek Septimus Wieser
Studentfesten, Dir: Simon Sandquist, DoP: Mattias Silva
Vi, Dir: Mani Maserrat, DoP: Johan Helmer
Bäst före, Dir: Mats Ahren, DoP: Johan Holmqvist
När ingen ser, Dir: Ulla Lemberg, DoP: Camilla Skagerström
Hjerterått (TV series), Dir: Grethe Bøe-Waal och Nils Gaup, DoP: Peter Mokrosinski
I princip bris, Dir: Johannes Stjärne Nilsson & Ola Simonsson (short film)
Splitter, Dir: Shebly Niavarani, DoP: Erik Persson (short film)
Genom dagen, Dir: Sylvelin Måkestad, DoP: Ellen Kugelberg (short film)
Stå på tå, Dir: Olavi Linna, DoP: Ragna Jorming (short film)

2012
Morden i Sandhamn S02 (TV series), Dir: Mattias Olsson and Niklas Ohlson, DoP: Trolle Davidson
Inkognito (TV series), Dir: Alain Darborg, DoP:Mattias Rudh
Hypnotisören, Dir: Lasse Hallström, DoP: Mattias Montero
Kvarteret Skatan – Reser till Laholm, Dir: Mikael Syrén, DoP: Tomaz Blanck
Låt mig se, Dir/DoP: Carl-Gustaf Nykvist
Sound of Silence, Dir: Frida Kempff, DoP: Andreas Lennartsson

2011
Arne Dahl – Europa Blues (TV series), Episode 9-10 of 10x90min, SVT. Dir. Mattias Olsson and Niklas Ohlsson, DoP: Linus Eklund
Arne Dahl – De Största Vatten (TV series), Episode 7-8 of 10x90min, SVT. Dir. Tova Magnusson, DoP: Viktor Davidson
Arne Dahl – Upp Till Toppen (TV series), Episode 5-6 of 10x90min, SVT. Dir. Jörgen Bergmark, DoP: Ellen Kugelberg
Arne Dahl – Ont Blod (TV series), Episode 3-4 of 10x90min, SVT. Dir. Mani Maserrat, DoP: Andreas Lennartsson
Arne Dahl – Misterioso (TV series), Two first episodes of 10x90min, SVT. Dir: Harald Hamrell, DoP: Trolle Davidson
Mousse (trailer), Dir: John Hellberg, DoP: Johan Helmer
Supportern (pilot), Dir: Pella Kågerman och Hugo Lilja
Medan du var borta, Dir: Frida Kempff, DoP: Camilla Skagerström
Fittbacka, Dir: Rojda Sekersöz, DoP: Annika Busch

2010
Svinalängorna, Dir: Pernilla August, DoP: Erik Molberg Hansen
Änglagård – Tredje gången gillt, Dir: Colin Nutley, DoP: Jens Fischer
Morden i Sandhamn – Season 1 (TV series), TV4/Filmlance, Dir: Marcus Olsson, DoP: Jonas Alarik
Sound of Noise, Dir: Ola Simonsson and Johannes Stjärne Nilsson, DoP: Charlotta Tengroth
Den fördömde (Miniseries), 2x90min, SVT, Dir: Daniel Espinosa (part 1) and Mikael Hjort (part 2), DoP: Erik Molberg Hansen
Bröderna Karlsson, Dir: Kjell Sundvall, DoP: Jonas Alarik
En helt vanlig dag på jobben, Dir: Terje Rangnes, DoP: Philip Øgaard
En ganske snill mann, Dir: Hans Petter Moland, DoP: Philip Øgaard
Farsan, Dir: Josef Fares, DoP: Linus Eklund
Micky Bader, Dir: Frida Kempff, DoP: Camilla Skagerström
Headphone Silence, Dir: Anna Zakrisson DoP: Marek Wieser

2009
Luftslottet som sprängdes, (Feature Film) Dir: Daniel Alfredson, DoP: Peter Mokrosinski
Luftslottet som sprängdes (Miniseries), 2x90min, SVT, Dir: Daniel Alfredson, DoP: Peter Mokrosinski
Flickan som lekte med elden, (Feature Film) Dir: Daniel Alfredson, DoP: Peter Mokrosinski
Flickan som lekte med elden (Miniseries), 2x90min SVT, Dir: Daniel Alfredson, DoP: Peter Mokrosinski
Bröllopsfotografen, Dir: Ulf Malmros, DoP: Mats Olofson
Because the night, Dir: Alexandra Dahlström, DoP: Petrus Sjövik

2008
I et speil i en gåte, Dir: Jesper W. Nielsen, DoP: Philip Øgaard
Rallybrudar, Dir: Lena Koppel, DoP: Andreas Wessberg
Patrik 1,5 Dir: Ella Lemhagen, DoP: Marek Septimus Wieser
Angel, Dir: Colin Nutley, DoP: Jens Fischer
Får Jag Lov – till den sista dansen, Dir/DoP: Joakim Jalin
Kautokeino-opprøret, Dir: Nils Gaup, DoP: Philip Øgaard
SOS Svartskjær, Dir: Arne Lindtner Næss, DoP: Sjur Aarthun
Iskariot, Dir: Miko Lazic, DoP: Andreas Wessberg

2007
Underbar och älskad av alla, Dir: Hannes Holm, DoP: Göran Hallberg
Linas Kvällsbok, Dir: Hella Joof, DoP: Sebastian Winterø
Rosa The Movie, Dir: Manne Lindwall, DoP: Mats Olofsson
Nina Frisk, Dir: Maria Blom, DoP: Göran Hallberg
Den Nya Människan, Dir: Klaus Härö, DoP: Jarkko T Laine
Järnets Änglar, Dir: Agneta Fagerström-Olsson, DoP: John Olsson
Ciao Bella, Dir: Mani Maserrat-Agah, DoP: Andreas Lennartsson
Kungamordet (Miniserie), SVT, Dir: Kathrine Windfeld, DoP: Jonas Alarik
Nattsøsteren, (Miniserie), Nordisk Film AS, Dir: Alexander Eik, DoP: Tore Vollan
Sørgekåpen (Miniserie), Nordisk Film AS, Dir: Thomas Kaiser, DoP: Johan-Fredrik Bødtker

2006
Alice & Jag, Dir: Rebecka Rasmusson, DoP: Lukas Eisenhauer
Kronprinsessan (Miniserie), SVT, Dir: Kathrine Windfeld, DoP: Jonas Alarik
Marias menn, Dir: Vibeke Ringen, DoP: Marius Johansen Hansen
Kvinna vid grammofon, Dir: Johannes Stjärne Nilsson & Ola Simonsson
Innan jag slår i marken, Dir: Magnus Holmgren, DoP: Erik Vallsten
Virus, Dir: Jerker Josefsson, DoP: Niklas Nyberg
En liten tiger, Dir: Anna-Carin Andersson, DoP: Camilla Skagerström
Vakuum, Dir: Martin Lima de Faria, DoP: Torben Forsberg
Ledas längtan, Dir: Karin Wegsjö, DoP: Gunnar Källström
Kosta 3:30, Dir/DoP: Mikael Olsson och Andreas Roth
Det är min tur nu, Dir: Jörgen Hjerdt, DoP: Charlotta Tengrot
Holly Hallonsten, Dir: Marika Heidebäck
Mirror Mirror, Dir: Malou T Schultsberg, DoP: Martin Nisser
Ellakorset, (pilot) Dir: Louise Åberg, DoP: Linus Sandgren

2005
Stockholm Boogie, Dir: John och Karl-Uno Lindgren, DoP: Simon Pramsten
Slangebæreren, (Miniserie), Dir: Martin Asphaug, DoP: John Christian Rosenlund
Drømmefangaren, (Miniserie), Dir: Trygve Allister Diesen, DoP: Kjell Vassdal
De odödliga, Dir/DoP: Baker Karim
Hawaii Oslo, Dir: Erik Poppe, DoP: Ulf Brantås
Vanya vet, Dir: Fredrik Edfeldt, DoP: Per Källberg
Pretty Nasty, Dir: Filippa Pierrou, DoP: Jens Jansson
Backyard Suicide, Dir: Mats Karsvall, DoP: Eric Maddison

2003
Evidence, Dir: Massanyi Misko, DoP: Fredrik Callinggård
Dirigenten, Dir: Malou T Schultsberg,  DoP: Henrik Stenberg
Överallt och ingenstans, Dir: Kajsa Eldin, Kicki Kjellin, DoP: Linus Sandgren

Music Promos – Digital grading
Trentemøller, David Bowie, Tokio Hotel, Seinabo Sey, Tove Styrke, Timbuktu, Purple Ferdinand, Veronica Maggio, Håkan Hellström, Kent, The Knife, Ane Brun, Paatos, LaPuma, Tomas Andersson Wij, Agnes, Ceasars Palace, Norma Jean, Peter Stormare, Backyard Babies, Hardcore Superstar, Infinite Mass, Christian Kjellvander, Mando Diao, Entombed, Broder Daniel, Tiger Lou, Ramsby/Hederos m.fl.

Latest projects


Colorist Ola Bäccman
Jakob Westinsgatan 5
112 20 Stockholm
+46(0)70-588 71 55
ola@baccman.se